Adónem kisokos
Egyéni vállalkozó szeretnél lenni? Kik a vevőid? Mekkorák a költségeid? Sok mindentől függ, hogy milyen adózási formát érdemes választanod egyéni vállalkozóként. Összeszedtük a fontosabb tudnivalókat!
Egyéni vállalkozó szeretnél lenni? Kik a vevőid? Mekkorák a költségeid? Sok mindentől függ, hogy milyen adózási formát érdemes választanod egyéni vállalkozóként. Összeszedtük a fontosabb tudnivalókat!
Ahhoz, hogy az új katát (ekatát) választhasd, főállású egyéni vállalkozónak kell minősülnöd. Ha nem egyéni vállalkozóként fogsz tevékenykedni, akkor az új kata adónemet nem választhatod! Javasoljuk, hogy egyeztess a könyvelőddel!
A Számlázz.hu pénzügyi moduljában egyesítjük erőinket: olyan eszközt fejlesztünk, ami hatalmas segítség neked és a könyvelődnek az új katához kapcsolódó teendőid lehető leghatékonyabb és egyben legautomatizáltabb intézéséhez. Többek között ezt tudja majd a megoldás:
És ez még nem minden! Iratkozz fel, és mindenről időben értesítünk!
50 ezer forint tételes kata adó minden megkezdett naptári hónapra, amit a tárgyhót követő hónap 12. napjáig a NAV Kisadózó vállalkozások tételes adója bevételi számlájára kell befizetned: 10032000-01076349
Ha bevételed meghaladja az éves kata kereted, akkor a keret feletti bevételrészre 40%-os különadót kell fizetned, idén február 25-ig a bevallással egyidejűleg.
A 2023-as évtől kezdve új kata adónemet választó egyéni vállalkozóként is van lehetőség iparűzési adó tekintetében különböző bevételi sávok melletti fix összegű iparűzési adó fizetésre. Ha a bevételed nem haladja meg a 25 millió forintot, az iparűzési adó egyszerűsített megállapítási módját választani lehet.
Ha 2024-ben indítottad a vállalkozásodat, akkor alapesetben 2025. május 31-ig kell benyújtanod az IPA-bevallást. Ebben a bevallásban dönthetsz az iparűzési adó típusáról, amely egyéni vállalkozóként lehet normál vagy egyszerűsített (sávos) IPA. A két lehetőség összehasonlításáról bővebben itt olvashatsz.
Amennyiben 2024-es évben szüneteltettél, úgy érdemes az egyszerűsített (sávos) iparűzési adót választóknak mérlegelni, hogy melyik ipa típus éri meg számukra a legjobban, hiszen 2024-től csak akkor szűnik meg az adóalanyiság, ha a szüneteltetés napjainak száma eléri a 181 napot egybefüggően. Ez azt jelenti, hogy csak akkor arányosodik a fix ipa, ha a szünet napjainak száma eléri a 181 napot. Ha ennél kevesebb, úgy az egész évi iparűzési adót meg kell fizetni.
Évente 5.000 Ft, ha csak a Kereskedelmi és Iparkamarához tartozol.
Kíváncsi vagy, melyik lenne számodra a legmegfelelőbb iparűzési adó számítási módszer a 2023-as évre? A QUiCK Ipa kalkulátora ebben tud segíteni neked.
Főszabály szerint akkor, ha nem választasz alanyi adómentességet, vagy meghaladod az értékhatárt, és áfakörbe kerülsz át.
Tudtad?
Új katásként az éves kata kereted az aktív hónapok száma * 1,5 millió Ft, így amennyiben egész évben tevékenykedsz, maximum 18 millió forint, efölött különadót kell fizetned. Ha pl. 19 millió forint bevételt szerzel a januártól decemberig tartó időszakban, akkor 1 millió forint után kell 40%-os különadót fizetned.
A Számlázz.hu vezérlőpultján érheted el a Keret- és adófigyelőt, ami katás feladataid elvégzéséhez nyújt digitális támogatást.
Tudtad?
2025-től az alanyi adómentes keret 18 millió Ft, ezt átlépve áfakörbe kerülsz (ha alanyi adómentességet választottál). Ha év közben kezdted a vállalkozásod, úgy naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet.
Tudtad?
Az egészségpénztárakat az új kata törvény szerint az alapján kell megítélni, hogy a bevétel kitől érkezik. Más a helyzet akkor, ha az egészségpénztári számlával rendelkező magánszemély készpénzzel vagy saját bankkártyájával fizet az új kata szerint adózó egyéni vállalkozónak, és más, ha az egészségpénztártag által vásárolt termék, szolgáltatás ellenértékét az egészségpénztár fizeti ki.
Tudtad?
Az új kata (ekata) esetében már a számlának nem kötelező tartalmi eleme a “Kisadózó” felirat. Kivezetésre került az Art. szerinti kifizető adatszolgáltatási kötelezettsége (K102-es nyomtatvány) és a munkaviszonytól való elhatárolás szabályai is.
Kíváncsi vagy, melyik lenne számodra a legmegfelelőbb iparűzési adó számítási módszer a 2023-as évre? A QUiCK Ipa kalkulátora ebben tud segíteni neked.
Figyelem! A kalkulátorok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek adótanácsadásnak! A számításokkal kapcsolatos felelősségünket kizárjuk!
Ahhoz, hogy az új katát választhasd, főállású egyéni vállalkozónak kell minősülnöd.
Ha kisadózó vagy, akkor biztosítottnak minősülsz. Ha szünetelteted a vállalkozást, szünetel a biztosítás is.
2025-ben továbbra is különböző bevételi sávok melletti fix összegű iparűzési adó fizetését választhatják azok a kisvállalkozók, akiknek a bevételük nem haladja meg a 25 millió forintot. Az aktuális iparűzési adó kulcsokról a Magyar Államkincstár oldalán tudsz tájékozódni. Amennyiben a korábbi években (elsőnek erre 2023-ban volt lehetőség) már választottad az egyszerűsített (sávos) ipa típust, akkor a 2024-es évedről nem kell bevallást benyújtanod (kivétel, ha szüneteltél (2024-től csak az egybefüggő 181 napot elérő szünet számít), sávváltás történt, esetleg a székhelyedet áthelyezted, vagy már nem szeretnéd alkalmazni az egyszerűsített -sávos – ipa típust). Arról, hogy milyen teendőid vannak, ha a 2024-es évben indítottad az egyéni vállalkozásod, itt olvashatsz.
Évente
Katásként minden évben (február végéig) bevallást kell készítened az előző év bevételeiről. A 2024-ess évről 2025.02.25-ig kell elkészítened és beadnod a kata bevallásodat (24KATA), az idei évről alapesetben pedig majd jövő februárban lesz esedékes a bevallás (25KATA).
Próbáld ki a bevallás-varázslót! Segítségével egyszerűen és gyorsan készítheted el az előző évre vonatkozó kata bevallásodat.
2025.05.20.
Ha volt egyéb jövedelmed, készítsd el a személyi jövedelemadó bevallásodat minden évben! Főállású egyéni vállalkozóként – amennyiben nem volt egyéb kiegészítő jövedelmed – erre nincs szükséged. Az szja-bevallást tehát új katásként csak akkor kell beadnod, ha volt a tárgyévben egyéb szja alá tartozó jövedelmed (pl.: ingatlan bérbeadás, táppénz, gyed, vagy mellékállás heti pár órában, ami nem éri el a heti 36 órát).
Folyamatos
Ez a kimutatás a kibocsátott számláid és azok fizetettségi információi alapján napra pontosan megmutatja, hogy pénzügyileg mennyi jövedelmet szereztél.
→ Hasznos megoldások a Számlázz.hu-ban: pénzforgalmi kimutatás, autokassza, QUiCK
folyamatos
Ez a kimutatás a kibocsátott számláid és azok fizetettségi információi alapján napra pontosan megmutatja, hogy pénzügyileg mennyi jövedelmet szereztél.
Folyamatos
Ez szükséges ahhoz, hogy a kata kereted naprakész legyen és a bevallás is helyes adatokat tartalmazzon.
→ Hasznos megoldások a Számlázz.hu-ban: autokassza
Évente
Amennyiben az adott kisvállalkozó az egyszerűsített iparűzési adómegállapítást (sávos) választja, úgy évi egyszer az adóévet követő év május 31. napjáig kell megfizetnie a rá vonatkozó sáv alapján az iparűzési adót. Ebben az esetben nem lehet mentességet, kedvezményt érvényesíteni. Amennyiben év közben az egyszerűsített iparűzési adómegállapítást választó kisvállalkozó telephelyet nyit, vagy székhelyét áthelyezi, úgy az egyszerűsített adóalap megállapítás választását a Bejelentkezés, Változás-bejelentő nyomtatványon tehetik meg (ezt általában 15 napon belül szükséges megtenni).
Fontos, hogy 2024-től szüneteltetés esetén csak akkor csökkenthető az egyszerűsített (sávos) iparűzési adó összege a szüneteltetett időszakkal, ha a szüneteltetés napjainak száma egybefüggően eléri a 181 napot. Ha nem éri el, úgy a teljes évi ipa összegét meg kell fizetni.
Tudtad?
Új katásként 2022. szeptembertől decemberig a kata keret számítása = aktív hónapok száma * 1,5 millió Ft, így maximum 6 millió forint, efölött különadót kell fizetned. Ha pl. 7 millió forint bevételt szerzel a szeptembertől decemberig tartó időszakban, akkor az 1 millió forint után kell 40%-os különadót fizetned.
Tudtad?
Az alanyi adómentesség szabályai nem változtak, éves szinten 12 millió forint, ezt átlépve áfakörbe kerülsz (ha alanyi adómentességet választottál). Ha év közben kezdted a vállalkozásod, úgy naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet.Tudtad?
Az egészségpénztárakat az új katatörvény szerint az alapján kell megítélni, hogy a bevétel kitől érkezik. Más a helyzet akkor, ha az egészségpénztári számlával rendelkező magánszemély készpénzzel vagy saját bankkártyájával fizet az új kata szerint adózó egyéni vállalkozónak, és más, ha az egészségpénztártag által vásárolt termék, szolgáltatás ellenértékét az egészségpénztár fizeti ki.
Tudtad?
A továbbiakban a számlának nem lesz kötelező tartalmi eleme a “Kisadózó” felirat. Kivezetésre kerül az Art. szerinti kifizető adatszolgáltatási kötelezettsége (K102-es nyomtatvány) és a munkaviszonytól való elhatárolás szabályai is.
Költségek tekintetében egyszerű adminisztrációjú adózási forma, ahol nem kell külön nyilvántartást vezetned a költségeidről, de gyűjtened kell azokat. Akkor érdemes választanod, ha a költségeid nem vagy csak alig haladják meg a rád vonatkozó költséghányadot, vagy ha főállásod mellett, esetleg nyugdíjasként vállalkozol.
Ahhoz, hogy az átalányadózást választhasd, egyéni vállalkozóként kell működnöd. Az átalányadózást az egyéni vállalkozás alapítása során is választhatod.
Negyedévente személyi jövedelemadó előleget kell fizetned, majd évente szükséges elszámolni a bevallásban. FONTOS: van egy adómentes sáv! A jövedelmed éves minimálbér felét meg nem haladó részére (ez 2025-ben 1 744 800 forint) nem kell szja-t fizetned.
Főállású egyéni vállalkozóként a társadalombiztosítási járulékod alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bérminimum. Tehát ha főállásúként a tényleges jövedelmed nem éri el ezt a járulékfizetési alsó határt, akkor meg kell fizetned ezeknek megfelelően a tb-járulékot az adómentességtől függetlenül. Másodfoglalkozásúként viszont csak az adómentes határ feletti tényleges jövedelem után kell fizetned a járulékot.
2023-tól a társadalombiztosítási járulékot úgynevezett, „göngyölítéssel” kell kiszámítani. Részleteket itt találsz.
Főállású egyéni vállalkozóként a minimum adóalap a minimálbér/garantált bérminimum 112,5 százaléka (időarányosan).
2023-tól a szociális hozzájárulási adót is göngyölítéses módszerrel kell meghatározni. Részleteket itt találsz.
2023 óta különböző bevételi sávok melletti fix összegű iparűzési adó fizetését választhatják azok a kisvállalkozók, akiknek a bevételük nem haladja meg a 25 millió forintot, illetve a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységgel foglalkozó átalányadózó egyéni vállalkozók esetében a 120 millió forintot. Az aktuális iparűzési adó kulcsokról az Államkincstár oldalán tudsz tájékozódni.
Amennyiben 2024-től szünetelteted egyéni vállalkozásodat, úgy vedd figyelembe, hogy az egyszerűsített (sávos) ipa összege csak abban az esetben csökken, ha a szüneteltetés napjainak száma egybefüggően eléri a 181 napot. Részleteket itt találsz.
Ha az egyéni vállalkozásodat a 2024-es évben indítottad, akkor a felmerülő teendőkről ide kattintva olvashatsz.
Évente 5 000 Ft, ha csak a Kereskedelmi és Iparkamarához tartozol.
Főszabály szerint akkor, ha nem választasz alanyi adómentességet, vagy meghaladod az értékhatárt, és áfakörbe kerülsz át.
Tudtad?
Ha a főtevékenységed legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, akkor minimálbér alatt a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összegét kell érteni. 2025-ben a minimálbér összege bruttó 290 800 forint, a bérminimum pedig bruttó 348 800 forint.
Tudtad?
Az alanyi adómentesség szabályai nem változtak 2025-től, éves szinten 18 millió forint (korábban 12 millió Ft volt), ha év közben kezdted a vállalkozásod, úgy naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet. Amennyiben átléped az AAM értékhatárt, akkor áfakörbe kerülsz át.
Tudtad?
Átalányadózás esetén nem valódi költségelszámolással történik az adóalap meghatározása, hanem úgynevezett költséghányadok alkalmazásával. Ez azt jelenti, hogy ha egyáltalán nem merül fel költséged, akkor is a törvény által elismert költséghányad alkalmazásával állapíthatod meg a jövedelmedet. A költséghányad lehet 40, 80, illetve 90%, a végzett tevékenységtől függően.
2025-től az átalányadózó egyéni vállalkozók számára egyszerűbbé válik a költséghányad alkalmazásának szabályozása, erről ide kattintva olvashatsz.
Szeretnéd tudni, megéri-e neked az átalányadót választani? Előzetes számításhoz használd a QUiCK átalányadó kalkulátorát! Néhány alapadat begépelése után negyedéves vagy havi lebontásban láthatod az adók és járulékok becsült összegeit a 2025-ös évre.
Kíváncsi vagy, melyik lenne számodra a legmegfelelőbb iparűzési adó számítási módszer a 2025-ös évre? A QUiCK Ipa kalkulátora ebben tud segíteni neked.
Figyelem! Kalkulátoraink tájékoztató jellegűek, nem minősülnek adótanácsadásnak! A számításokkal kapcsolatos felelősségünket kizárjuk!
Ahhoz, hogy az átalányadózást választhasd, egyéni vállalkozóként kell működnöd.
Egyéni vállalkozás indításánál a Webes Ügységeden van lehetőséged az átalányadózás kiválasztására. Amennyiben már jelenleg is működik egyéni vállalkozásod úgy az alábbi két lehetőséged van az átalányadózás választására:
Be kell adnod a ‘T1041 adatlapot a biztosítotti jogviszony létrejötte miatt (főállásúként és mellékállásúként is). Nyugdíjasként ezt nem kell megtenned.
Az átalányadózás választását követően haladéktalanul be kell jelentened a biztosítási jogviszonyt, kivéve ha nyugdíjasként vállalkozol.
2025.05.20.
Évente egyszer személyi jövedelemadó bevallást kell készítened a tárgyévet követő év május 20-ig. A bevallásban egy külön lap szolgál arra, amelyen átalányadózóként nyilatkozhatsz a bevételekről, továbbá különböző kedvezményeket tudsz igénybe venni a nyomtatványon. A 2024-es évre 2025.05.20-ig, az idei évre pedig 2026.05.20-ig kell majd beadnod a bevallást.
2025.05.31.
Az ipa-bevallásodat tárgyévet követő május 31-ig kell elkészítened, amelyben a következő időszakra vonatkozó adóelőlegeket is meghatározod normál iparűzési adómegállapítást választóként. A 2024-es évre 2025.05.31-ig, az idei évre pedig majd 2026.05.31-ig kell elkészítened. A 2024-re benyújtandó bevallásban választhatod a 2025-ös évtől az egyszerűsített (sávos) iparűzési adómegállapítási módszert is. Amennyiben korábbi évben választottad már az egyszerűsített (sávos) ipa típust, akkor nem kell bevallást benyújtanod a 2024-es évedről (kivétel, ha szüneteltél (2024-től csak az egybefüggő 181 napos szünetnél releváns), sávváltás történt vagy már nem szeretnéd alkalmazni az egyszerűsített (sávos) ipá-t).
→ Az egyszerűsített sávos ipáról ebben a cikkben olvashatsz.
Tudtad?
Az iparűzési adó alapja az átalányadóban megállapított jövedelem 20%-kal növelt összege. Az adó alapja nem lehet több, mint a törvény szerinti bevételednek a 80%-a. Az adóelőlegek meghatározásához mindenképp szükséges lesz majd beadnod az adóbevallást.
tárgynegyedévet követő hónap 12. napja
2025-ben negyedévente kell elvégezned a bevallási kötelezettségedet az 58-as nyomtatványon. A bevallás határideje a tárgynegyedévet követő hónap 12. napja, vagyis 2025-ben:
2025. április 14., 2025. július 14., 2025. október 13., 2026. január 12. (a munkaszüneti napok miatt eltérhet 12-étől a határidő)
folyamatos
Ez a kimutatás a kibocsátott számláid és azok fizetettségi információi alapján napra pontosan megmutatja, hogy pénzügyileg mennyi jövedelmet szereztél.
folyamatos
Ez a kimutatás a kibocsátott számláid és azok fizetettségi információi alapján napra pontosan megmutatja, hogy pénzügyileg mennyi jövedelmet szereztél.
→ hasznos megoldások a Számlázz.hu-ban: pénzforgalmi kimutatás, autokassza, QUiCK
folyamatos
→ hasznos megoldások a Számlázz.hu-ban: autokassza
folyamatos
Köteles vagy a bevétel megszerzése érdekében felmerült összes kiadásról szóló bizonylatokat megőrizni.
negyedévente
Negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap (január, április, július, október) 12. napjáig személyi jövedelemadó-előleget kell fizetned, ha keletkezett adóköteles jövedelmed (adómentes határ felett). Ezeket a megfizetett adóelőlegeket az szja-bevallásban negyedéves bontásban kell szerepelteted.
Tudtad?
Az iparűzési adó alapja az átalányadóban megállapított jövedelem 20%-kal növelt összege. Az adó alapja nem lehet több, mint a törvény szerinti bevételednek a 80%-a. Az adóelőlegek meghatározásához mindenképp szükséges lesz majd beadnod az adóbevallást.
Tudtad?
Ha a főtevékenységed legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, akkor minimálbér alatt a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összegét kell érteni. 2022-ben a minimálbér havi 200.000 forint, a garantált bérminimum 260.000 forint.
Tudtad?
Az alanyi adómentesség szabályai nem változtak, éves szinten 12 millió forint, ha év közben kezdted a vállalkozásod, úgy naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet. Amennyiben átléped az AAM értékhatárt, akkor áfakörbe kerülsz át.
Tudtad?
Átalányadózás esetén nem valódi költségelszámolással történik az adóalap meghatározása, hanem úgynevezett költséghányadok alkalmazásával. Ez azt jelenti, hogy ha egyáltalán nem merül fel költséged, akkor is a törvény által elismert költséghányad alkalmazásával állapíthatod meg a jövedelmedet. A költséghányad lehet 40, 80, illetve 90%, a végzett tevékenységtől függően.
vállalkozói személyi jövedelemadó
A vállalkozói személyi jövedelemadó a legáltalánosabb adózási forma egyéni vállalkozóknak. A vállalkozásod működésével kapcsolatos költségeidet tételesen számolod el, és ennek megfelelően adózol. Ez akkor érheti meg neked, ha a valódi elszámolható költségeid meghaladják az átalányadózásnál figyelembe vehető költséghányadot, illetőleg több bevételed keletkezik, mint amennyit az átalányadózás enged. Ha kevés a vállalkozói költséged, érdemes más megoldást is fontolóra venned.
Ahhoz, hogy a tételes költségelszámolást alkalmazhasd, egyéni vállalkozóként kell működnöd.
Főszabály szerint a pozitív vállalkozói adóalap után vagy a törvény által meghatározott esetben a jövedelem (nyereség-)minimum után.
2023-ban bevezetésre került az egyszerűsített (sávos) iparűzési adó. Az iparűzési adóval kapcsolatos 2023-as könnyítés lényege, hogy lehetőség van különböző bevételi sávok melletti fix összegű iparűzési adó fizetésre azoknak a kisvállalkozóknak, akiknek a bevételük nem haladja meg a 25 millió forintot. Azaz lehetőség van az iparűzési adó egyszerűsített megállapítási módját választani. További információkat itt olvashatsz az egyszerűsített (sávos) IPA típusról.
Egyéb esetben normál ipa megállapítást alkalmazhatsz (nettó bevétel – elszámolható költségek = ipa adóalap). Ha szüneteltetésre kerülne sor, úgy érdemes átgondolni, hogy megéri-e neked az egyszerűsített (sávos) ipa.
További változás, hogy 2024-től csak abban az esetben arányosodik az aktív napokra az egyszerűsített (sávos) ipa összege, ha a szüneteltetett napok száma egybefüggően eléri a 181 napot. Ez azt jelenti, hogy ha a szüneteltetett időszak 181 napnál kevesebb, úgy a teljes évre előírt ipá-t meg kell fizetned.
Kíváncsi vagy, melyik lenne számodra a legmegfelelőbb iparűzési adó számítási módszer a 2023-as évre? A QUiCK Ipa kalkulátora ebben tud segíteni neked.
Évente 5.000 Ft, ha csak a Kereskedelmi és Iparkamarához tartozol.
Főszabály szerint akkor, ha nem választasz alanyi adómentességet, vagy meghaladod az értékhatárt, és áfakörbe kerülsz.
Tudtad?
A vállalkozói kivét összegét a vállalkozó maga határozza meg, nulla is lehet. Főfoglalkozású egyéni vállalkozó esetén, legalább a minimálbér/garantált bérminimum alapulvételével kell megállapítani a tb-járulékot. A szocho alapja pedig legalább a minimálbér/garantált bérminimum 112,5 százaléka.
Tudtad?
Az alanyi adómentesség szabályai változtak 2025.01.01-től, éves szinten 18 millió forint (korábban 12 millió Ft volt), ha év közben kezdted a vállalkozásod, naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet. Ha átléped az értékhatárt, áfakörbe kerülsz.
Tudtad?
A vállalkozói adóalap:
Nulla, ha a vállalkozói jövedelem negatív, egyébként a vállalkozói jövedelem csökkentve (legfeljebb a jövedelem 50%-áig) a korábbi évek elhatárolt veszteségével.
Ha a kedvezményekkel nem csökkentett vállalkozói jövedelem nem éri el az elvárt minimumot, akkor a vállalkozó választhat, hogy az adót az elvárt minimum után fizeti meg, vagy nyilatkozattal támasztja alá az elvártnál kisebb vagy negatív eredmény valószerűségét. Jövedelem-(nyereség-)minimum = a vállalkozói bevétel 2%-a.
Ahhoz, hogy a tételes költségelszámolást alkalmazhasd, egyéni vállalkozóként kell működnöd. Adónem váltás esetén, ha eddig is egyéni vállalkozó voltál, nincs további teendőd.
Be kell adnod a ‘T1041 adatlapot az új biztosítotti jogviszony létrejötte miatt (főállásúként és másodállásúként is). Nyugdíjasként ezt nem szükséges megtenned.
havonta
A társadalombiztosítási járulékról és szociális hozzájárulási adóról a tárgyhót követő hónap 12. napjáig kell beadnod a bevallást és megfizetni ezeket a kötelezettségeket.
negyedévente
A tárgynegyedévet követő hónap (január, április, július, október) 12. napjáig jövedelemadó előleget kell fizetned.
2025.05.20.
Évente egyszer személyi jövedelemadó bevallást kell készítened a tárgyévet követő év május 20-ig (a 2024-es évről a 24SZJA nyomtatványon). Ebben a bevallásban kell szerepeltetned az osztalékalapot és az utána fizetendő személyi jövedelemadót is eddig az időpontig vagy köteles megfizetni.
folyamatosan
Egyéni vállalkozóként a naplófőkönyvet köteles vagy úgy vezetni, hogy zárt rendszerben nyomon követhető legyen minden a tevékenységeddel kapcsolatos pénzbevételt vagy -kiadást eredményező gazdasági esemény.
Figyelem! Egyéb részletező nyilvántartásokra is szükség lehet!
Tudtad?
A vállalkozói kivét összegét a vállalkozó maga határozza meg, nulla is lehet. Azonban főfoglalkozású vállalkozó esetén, legalább a minimálbér/garantált bérminimum alapul vételével kell megállapítani a tb-járulékot. A szocho alapja pedig legalább a minimálbér/garantált bérminimum 112,5 százaléka.
Tudtad?
Az alanyi adómentesség szabályai nem változtak, éves szinten 12 millió forint, ha év közben kezdted a vállalkozásod, úgy naptári napokra arányosítva kell meghatározni az AAM keretet. Ha átléped az értékhatárt, áfakörbe kerülsz át.
Tudtad?
A vállalkozói adóalap:
nulla, ha a vállalkozói jövedelem negatív, egyébként a vállalkozói jövedelem csökkentve (legfeljebb a jövedelem 50%-áig) a korábbi évek elhatárolt veszteségével.
Ha a kedvezményekkel nem csökkentett vállalkozói jövedelem nem éri el az elvárt minimumot, akkor a vállalkozó választhat, hogy az adót az elvárt minimum után fizeti meg, vagy nyilatkozattal támasztja alá az elvártnál kisebb vagy negatív eredmény valószerűségét. Jövedelem-(nyereség-)minimum = a vállalkozói bevétel 2%-a.
→ NAV 03. információs füzet – Az egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége (A vszja-ról bővebben: 4. oldaltól)
Kisvállalati adó
A kisvállalati adó egyszerűsített adónem, amely két, a vállalkozások által fizetendő adónemet vált ki: a szociális hozzájárulási adót, és a társasági adót. Egyik nagy előnye, hogy a vállalkozásban keletkezett nyereséget és bértömeget azonos kulccsal terheli, ezáltal jobban ösztönöz a foglalkoztatásra. Az adóalap meghatározásának módja lehetővé teszi a vállalkozás vagyonának növelését, mivel az új beruházások megvalósítását is ösztönzi azáltal, hogy sosem a nyereséget adóztatja, hanem mindig csak a kivett jövedelmet.
A kiva többek között választható kft., bt. , kkt., zrt., egyéni cég és ügyvédi iroda számára is. Kettős könyvelésre lesz szükség és nyitó mérleget csak abban az esetben kell készítened, ha tao-ról a kiva adónemre térsz át. Emellett ne feledkezz meg arról sem, hogy vállalkozói bankszámlára is szükséged lesz, ha társas vállalkozást alapítasz!
Fontos: az előlegszámításnál figyelembe vett adóalapokat még korrigálni kell, különböző növelő és csökkentő tételekkel. Ezek megállapításához feltétlenül szükséged lesz a könyvelőre!
Évente 5 000 Ft, ha csak a Kereskedelmi és Iparkamarához tartozol.
Megéri neked? A Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátorával kiszámolhatod!
Tudtad?
*A szociális hozzájárulási adót érintő foglalkoztatással összefüggő kedvezmények az alábbiakra vonatkozik: munkaerőpiacra lépők, három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők, megváltozott munkaképességű személyek, szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók, illetve kutatók foglalkoztatása és kutatás-fejlesztési tevékenység utáni kedvezmények.
adóalanyiság megkezdése előtti hónap
Amennyiben nem induláskor választottad a KIVA adónemet, akkor kiva alanyiság a bejelentkezést követő hónap első napján jön létre. Tehát ha például október 1-től a kiva alanya szeretnél lenni, azt szeptemberben be kell jelentened. Ebben az esetben a 25T201T nevű változásbejelentőt kell benyújtanod az adóhatóság részére, melyen jelölhető, hogy kiva szerint szeretnél adózni. (A bejelentés visszavonható, erre a bejelentés napjától számított 30 napon belül van lehetőség.) Amennyiben a bejelentés visszavonásra kerül, akkor a kiva alanyiság nem jön létre a következő hónap első napjától.
Kivásként a számviteli törvény hatálya alatt fogsz tevékenykedni, ezért az üzleti év zárásához mindenképpen könyvelőre lesz szükséged, valamint adónemváltás esetén nyitómérleget is kell készíteni.
havonta
A tárgyhót követő hónap 12. napjáig be kell adnod a bevallást a személyi jellegű kifizetések tekintetében, és havi járulékfizetésre is kötelezett vagy eddig az időpontig, amennyiben van bármilyen kivét az adott hónapban (pl. bér, reprezentációs költség, stb.).
negyedévente
Az előleget negyedévente vagy köteles bevallani és megfizetni. Az előlegbevallás 2025-ben a 25KIVA jelű nyomtatványon a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig beadandó és legkésőbb eddig az időpontig fizetendő az adóelőleg.
A 2025-ös év első előleg bevallás és befizetés esedékessége – a 2025. január 1. és 2025. március 31. közötti időszakot érintően – 2025. április 20-a.
→ Költségeid és teendőid pontos nyomonkövetésére használd a Számlázz.hu QUiCK pénzügyi modulját!
2025.05.31.
A kisvállalati adó alapját és az adót adóévenként kell megállapítanod, és az adóévet követő május 31-ig be kell vallanod. Mivel év közben csak előlegeket kell bevallanod (csak a bérjellegű tételek és az osztalékot figyelembe vételével), a beszámoló elkészültekor egy bevallás is készül, amely esetében már több korrekciós tényezőt figyelembe kell venni.
→ Költségeid és teendőid pontos nyomonkövetésére használd a Számlázz.hu QUiCK pénzügyi modulját!
Tudtad?
A kiva azoknak ajánlott, akiknél a személyi jellegű kifizetések jellemzően meghaladják a vállalkozás nyereségét, illetve amelyek a nyereségük visszaforgatásával vagy tőke bevonásával jelentős fejlesztések végrehajtását tervezik.
2025.05.31.
A tárgyévet követő év május 31-ig a kettős könyvelésből fakadóan számviteli beszámolót kell készíteni.
2025.05.31.
Amennyiben az egyszerűsített (sávos) ipa alá tartozol, úgy alapesetben nem kell bevallást benyújtanod (azonban vannak kivételek, például sávváltásnál vagy székhelyváltoztatásnál). A cégnek számos egyéb kötelezettsége lehet, különböző feltételek szerint. Például, ha van személyautó a cég tulajdonában, cégautóadót kell fizetni, de számos más teendő is felmerülhet. A részletekről a könyvelőd tud pontos tájékoztatást adni.
Tudtad?
*A szociális hozzájárulási adót érintő foglalkoztatással összefüggő kedvezmények az alábbiakra vonatkozik: munkaerőpiacra lépők, három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők, megváltozott munkaképességű személyek, szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók, illetve kutatók foglalkoztatása és kutatás-fejlesztési tevékenység utáni kedvezmények.
Tudtad?
*A szociális hozzájárulási adót érintő foglalkoztatással összefüggő kedvezmények az alábbiakra vonatkozik: munkaerőpiacra lépők, három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők, megváltozott munkaképességű személyek, szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók, illetve kutatók foglalkoztatása és kutatás-fejlesztési tevékenység utáni kedvezmények.
Tudtad?
A kiva azoknak ajánlott, akiknél a személyi jellegű kifizetések jellemzően meghaladják a vállalkozás nyereségét, illetve amelyek a nyereségük visszaforgatásával vagy tőke bevonásával jelentős fejlesztések végrehajtását tervezik.
Társasági adó
Minden társas vállalkozás két adózási mód közül választhat, ezek közül az alapértelmezett a társasági adó. Ez a legáltalánosabb adózási forma cégek számára.
A számított adót többféle jogcímen adókedvezmények is csökkenthetik.
A tao a társas vállalkozások fő adóneme. Ide tartoznak a gazdasági társaságok (ami nem csak kft. vagy bt. lehet), az egyéni cégek, ügyvédi irodák, egyesületek, alapítványok és a szövetkezetek is.
Bizonyos feltételek teljesülése esetén minimum adófizetés keletkezik akkor is, ha nincs pozitív eredmény.
Csak akkor fizetendő az osztalék után szja és szocho, ha az kifizetésre is kerül a magánszemély tulajdonosnak.
Az osztalék esetében is fizetendő, kivéve, ha elérted a szociális hozzájárulás maximális felső határát.
Ha vannak munkavállalóid, a közterheket meg kell fizetned utánuk, bizonyos esetekben magad után, mint tulajdonos után is.
Tudtad?
Társasági adó alkalmazása esetén nem vagy köteles – de nem is minden esetben lehetséges – osztalékot kivenni minden évben.
Tudtad?
Nem minden tao-alanynak kötelező a könyvelő alkalmazása, de mindenkinek ajánlott. Arra is figyelj, hogy felmerülhet könyvvizsgálati kötelezettség is!
székhely, telephely függő – az aktuális iparűzési adó kulcsokról az Államkincstár oldalán tudsz tájékozódni.
A 2023-as évtől változásokat vezettek be az iparűzési adóval kapcsolatban. A könnyítés lényege, hogy lehetőség nyílt különböző bevételi sávok melletti fix összegű iparűzési adó fizetésre azoknak a kisvállalkozóknak, akiknek a bevételük nem haladja meg a 25 millió forintot. Tehát az iparűzési adó egyszerűsített megállapítási módját választani lehet. Az egyszerűsített (sávos) IPA típusról ide kattintva olvashatsz részletesebben.
Amennyiben 2023. december 31. és 2024. december 30. között megszűnik a KIVA-alanyiságod, akkor társasági adóelőleget kell bevallanod és megfizetned a megszűnést követő 60 napon belül. Ezt a 2443TAO nyomtatványon tudod megtenni.
A társasági adóelőleget az adóévet követő ötödik hónap utolsó napjáig (2025. május 31-ig) kell feltüntetned a bevallásban. Ez a bevallás nem pótolható később, mivel a 2024. adóévről szóló 2429-es bevallás már véglegesen lezárja az adott adóévet.
2025.05.31.
folyamatos
2025.05.31.
Számviteli beszámoló elkészítésére és közzétételére minden a számvitelről szóló törvényben felsorolt gazdálkodó, gazdasági társaság és egyéb szervezet kötelezett. Ennek határideje főszabály szerint az üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napja. Naptári évvel egyező üzleti év esetén következő év május 31.
évente
A beszámolóra nyitva álló határidőig kell a társasági adóbevallást is teljesítened az adott üzleti évről. Ezzel egyidejűleg a bevallás automatikusan kezeli az előlegbevallást is a következő 12 hónapra/4 negyedévre.
Tevékenységedtől függően egyéb bevallások is kellhetnek, pl. áfa, járulék, cégautóadó, innovációs hozzájárulás, élelmiszeradó, turizmusfejlesztési adó, környezetvédelmi termékdíj, jövedéki adó, stb.
2025.05.31.
Többféle adóalap-megállapítási módszer lehetséges, cég- és árbevétel specifikusan. Az adó mértéke 0-2% között lehet. Adóalap és adókedvezmények a helyi rendeletek szerint eltérőek lehetnek. Benyújtási határidő május 31.
Ebben kell a következő 2 félévre az adóelőlegeket is megállapítani. Adóelőleg fizetés időpontja: 03.16 és 09.15.
Tudtad?
Társasági adó alkalmazása esetén nem vagy köteles – de nem is minden esetben lehetséges – osztalékot kivenni minden évben.
Tudtad?
Nem minden tao-alanynak kötelező a könyvelő alkalmazása, de mindenkinek ajánlott. Arra is figyelj, hogy felmerülhet könyvvizsgálati kötelezettség is.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) olyan adózási forma, amit meghatározott foglalkozások művelői választhatnak – leginkább a művészet, a média és a sport területén –, ha van olyan bevételük is, ami után az általános szabályok szerint fizetik meg a közterheket (akár úgy, hogy az ekhós bevétel egy részére az általános szabályokat alkalmazzák, az e feletti részre pedig az az ekhót). Fontos, hogy az EKHO nem vállalkozói adónem.
Az ekhózás független attól, hogy te magad vállalkozó vagy vagy sem. Vagyis alkalmazható az ekho akkor is, ha egyéni vállalkozó vagy.
Ha kizárólag olyan tevékenységet végeznél vállalkozóként, ami feljogosít az ekhózásra, és van 36 órát meghaladó munkaviszonyod, vagy nyugdíjas vagy, elképzelhető, hogy nincs szükséged vállalkozásra, de az is lehet, hogy vállalkozásod mellett, bizonyos tevékenységeid végzéséhez veszed igénybe az ekho lehetőségét. Javasoljuk, hogy konzultálj szakértővel!
Alapesetben magánszemélynek az ekhoalap összegéből ennyit fizetendő.
Ekho terheli az EGT-államban biztosított személynek juttatott, az ekho alapjául szolgáló bevételt, megállapítani és levonni a kifizető feladata.
A kifizető feladatai:
Ha a magánszemély az ekho szerinti adózást választja, a vele munkaviszonyra, vállalkozási tevékenységre, megbízásra szerződő kifizető, munkáltató is kötelessé válik az ekho alkalmazására (további infó: NAV információs füzet, 5. oldal).
Mentesül a kifizető a fenti feladatok alól, ha a magánszemély a vállalkozási vagy eseti megbízási szerződés alapján nyilatkozik arról, hogy az ekho megállapítását és bevallását átvállalja a kifizetőtől.
Korábban a kifizetőnek 13% az ekhot kellett fizetnie az ekhoalap után, ezt 2022. szeptember 1-jétől eltörölték.
Tudtad?
Ha a magánszemély munkaviszony alapján folytat ekho választására jogosító tevékenységet, akkor a munkáltató az adott hónap első napján érvényes minimálbért meghaladó részre veheti csak figyelembe a munkavállalója ekhós nyilatkozatát.
Tudtad?
Nyugdíjszolgáltatás esetén az ellátási alap számításánál keresetként, jövedelemként annak az ekhoalapnak a 61 százalékát kell figyelembe venni, amely után a magánszemélyt terhelő ekho mértéke 15 százalék volt.
Tudtad?
Az ekho nem alkalmazható devizában (valutában), értékpapírban vagy természetben megszerzett vagyoni értékre.
Tudtad?
Az ekho szabályai szerint adózó bevétel, ellenérték a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (mint például a gyed, táppénz) számításakor nem vehető figyelembe.
A jogszerűen ekhoalapként figyelembe vett bevétel után megfizetett ekho kiváltja a következőket:
Figyelem!
Az állami költségvetésbe fizetett ekho alapján jogosulttá válsz egészségügyi szolgáltatásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, baleseti járadékra és nyugdíjbiztosítási ellátásra (kivéve, ha EGT-államban vagy biztosítva), de az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, például táppénzre nem!
Nyilatkoznod kell az ekho választásáról a kifizető felé
Ha jogosult vagy az ekho választására magánszemélyként, és az ehhez kapcsolódó foglalkozásodat munkaviszonyban vagy tartós megbízási jogviszonyban folytatod, az ekho választására és mértékére vonatkozó írásbeli nyilatkozatodat az adóévben bármikor megteheted. Ha vállalkozási szerződés vagy eseti megbízási szerződés alapján végzed a tevékenységet, még a bevétel kifizetése előtt kell nyilatkoznod.
A kifizető az adóévben mindaddig a nyilatkozat szerint vonja az ekhot, amíg a magánszemély vissza nem vonja azt. A magánszemélynek a számfejtést megelőzően az adóévben esedékes további kifizetésekre vissza kell vonnia az ekho választására tett nyilatkozatát, ha az esedékes bevételére vagy annak egy részére a bevétel nagysága alapján a továbbiakban az ekho már nem alkalmazható az adóévben. Ha a magánszemély a tevékenységét vállalkozási szerződés vagy eseti megbízási szerződés alapján végzi, az ekho választásáról az őt megillető bevétel kifizetése előtt kell nyilatkoznia.
2025.05.20.
Önadózóként az adóévről szóló személyi jövedelemadó-bevallásában kell feltüntetned az ekhoalapként figyelembe vett bevételeidet és az abból levont ekho összegét, a kifizetőtől átvállalt és a magánszemélyt terhelő összegek szerint külön-külön. Ezt megteheted a NAV által összeállított bevallástervezet segítségével vagy a NAV közreműködése nélkül benyújtott szja-bevallással.
Ha a kifizetőnek tett nyilatkozata alapján a magánszemély valamely bevételéből ekhót vontak, de erre a magánszemély nem lett volna jogosult, akkor e bevétel ekhoalapnak tekintett részét az szja-kötelezettség megállapításánál figyelembe kell venni a kifizetővel fennálló jogviszony szerinti jogcímen. (Részletek: NAV Információs füzet, 10.o)
negyedévente
Az ekhot negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap 12-éig kell befizetned, amennyiben nem a kifizető vonja és fizeti be.
A magánszemély által jogszerűen ekhoalapként figyelembe vett bevételt az Szja tv. szerinti adóköteles jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, és nem minősül vállalkozói bevételnek sem.
Az Szja tv. rendelkezéseiben előírt nyilvántartásokat úgy kell vezetned, hogy azok alkalmasak legyenek az ekhoval összefüggő kötelezettségek és jogosultságok alátámasztására.
Tudtad?
Ha a magánszemély munkaviszony alapján folytat ekho választására jogosító tevékenységet, akkor a munkáltató az adott hónap első napján érvényes minimálbért meghaladó részre veheti csak figyelembe a munkavállalója ekhós nyilatkozatát.
Tudtad?
Nyugdíjszolgáltatás esetén az ellátási alap számításánál keresetként, jövedelemként annak az ekhoalapnak a 61 százalékát kell figyelembe venni, amely után a magánszemélyt terhelő ekho mértéke 15 százalék volt.
Tudtad?
Az ekho nem alkalmazható devizában (valutában), értékpapírban vagy természetben megszerzett vagyoni értékre.
Tudtad?
Az ekho szabályai szerint adózó bevétel, ellenérték a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (mint például a gyed, táppénz) számításakor nem vehető figyelembe.
Célunk, hogy segítsük eligazodni azokat a vállalkozókat, akiknek a törvénymódosítás értelmében 2022.08.31-én megszűnt a kata adóalanyisága. Igyekszünk minden információt naprakészen tartani, de az oldalunkon szereplő információk nem minősülnek adótanácsadásnak.